İsmet Demet İşman Konya’nın Ilgın ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul ve Lise öğrenimini Ilgın’da tamamladı. İlkokul yıllarından itibaren resimle ilgilenmeye ve karakalem – pastel resim çalışmaları yapmaya başladı. Ilgın Lisesi’nde iken okul ve sinema afiş çalışmalarında bulundu. Mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşti. Amatör resim çalışmalarına devam eden İşman, tasarı – stilistlik okulunda eğitim aldıktan sonra, bir moda evinde stilist olarak çalıştı.

          Aynı zamanda TEMA Vakfı’nda çalışmalar yürüten İsmet Demet İşman, 2001 yılında TEMA Vakfı yararına ilk amatör kişisel sergisini açtı. Elde edilen gelir vakıfa bağışlandı. 2003 – 2005 yılları arasında yeşilköyde yağlı - boya resim üzerinde eğitim alan İşman, 2005 – 2009 yıllarında ressam Movses Tadevosyan ile beraber çalışmalarını sürdürdü. Halen evindeki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kişisel Sergileri

2001 – Radisson SAS Hotel İstanbul
2009 – Hapimag Resort Sea Garden Bodrum Muğla
2009 – Kalyon Hotel İstanbul
2010 – Kalyon Hotel İstanbul

Karma Sergiler

2009 – Ataköy İspirtohane Sergi Salonu İstanbul
2010 – The Madison Hotel İstanbul
2010 - Ziraat Tünel Sanat Galerisi İstanbul
 
 

www.demetisman.com

 

Batı resmi, milattan sonra dinî konuları sembolik bir şekilde resmetmeye odaklanmıştır ancak figürler hareketsiz, kompozisyonlar ise kuralcıdır. Rönesanstan sonra dini konuların dışına çıkılmaya başlanmış, ressamlar eserlerine vermek istedikleri anlamlara göre nüanslar katmaya başlamışlardır. Rönesans ile canlanan ve doğayı inceleyerek, detaylı şekilde, olduğu gibi resmetme arzusu perspektif tekniğinin geliştirilmesine yol açmıştır. Leonardo da Vinci'nin anatomi analizleri eşsizdir.

İslam dini, Allah yaratılarını taklit etmeyi insanoğluna yasakladığı için İslami resimler 18. Yüzyılın ortalarına kadar, daha çok soyut desenler ve yazının şekillendirilmesi Hat sanatı, Ebru ve minyatür ile sınırlı kalmıştır.

1860-1869 döneminde, Paris’te Gérôme’un öğrencisi olan Osman Hamdi Bey, ülkesine döndükten sonra gerçekleştirdiği yapıtlar ve Sanayii Nefise Mektebi'ni kurmasıyla birlikte, resim sanatı Doğu toplumlarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde, dünya resim tarihinin önemli bir parçası olarak kabul edilen pek çok Türk ressam bulunmaktadır.

Picasso 25 Ekim 1881'de Malaga, İspanya'da doğdu. Babası çoban ve bir baytar öğretmeniydi. Resim yeteneği kısa sürede keşfedildi. 1895'te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu'na girdi. 1901 yılından itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başladı.

Desenleri İspanyol bir dergi olan Juventut'ta yayımlandı. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Picasso, Çatanov tarafından hor görülmüştür.

1900'da ilk kez Paris'e gitti. Dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Montmartre semtinde bir süre para içinde yaşadı. Picasso yaklaşık 1901-1904 arasındaki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar, sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu...

Her yıl yüzlerce ağacımız yok oluyor, git gide çölleşiyoruz. Lütfen sizde destek olun. www.tema.org.tr

Kalyon Hotel kurulduğu yıldan beri yerli ve yabancı birçok konuğun en gözde mekanlarından biri oldu. www.kalyon.com

 

     

Referans Gazetesi - 2009

 Ressam İsmet Demet İşman Referans Gazetesi 2009

Cumhuriyet Gazetesi - 2009

  Ressam İsmet Demet İşman Cumhuriyet Gazetesi 2009

Cumhuriyet Gazetesi - 2009

Ressam İsmet Demet İşman Cumhuriyet Gazetesi 2009

Radikal Gazetesi - 2009

Ressam İsmet Demet İşman Radikal Gazetesi 2009

Turizm Dosyası - 2009

Ressam İsmet Demet İşman Turizm Dosyası 2009

Maxi Haber- 2010

Ressam İsmet Demet İşman Maxi Haber 2010

Haber Türk- 2010

Ressam İsmet Demet İşman Haber Türk Tünel Sanat Galerisi Ressam İsmet Demet İşman Haber Türk Tünel Sanat Galerisi

Milliyet - 2010

Ressam İsmet Demet İşman Milliyet Tünel Sanat Galerisi

Maxi Haber - 2010

Ressam İsmet Demet İşman Maxi Haber Tünel Sanat Galerisi

Radikal Gazetesi - 2010

Ressam İsmet Demet İşman Radikal Tünel Sanat Galerisi

 
   
tasarım: Wenue Dijital Ajans | www.wenue.com | info@wenue.com Copyright 2012, İsmet Demet İşman